Günümüzde birçok insan sabit mesai saatleri ve sabit ücretlerle çalışmak yerine freelance yani “serbest zamanlı” çalışma stilini benimsemeye başladı.  Freelance çalışma biçimi hem çalışana hem çalıştırana birçok avantaj sunduğundan dolayı daha sık tercih edilmeye başlarken insanların aklında “Freelance yapılacak işler nelerdir?”, “Hangi hizmetleri freelance alabilirim?” ve “Nasıl freelance para kazanabilirim?” gibi sorular oluşmaya başladı.

Aslında web üzerinden yapılabilen işlerin büyük bölümü freelance olarak yapılabilecek işlerdir. İşinizi yapmak için dört duvarlı bir ofis yerine yalnızca bir bilgisayar ve internet bağlantısına ihtiyaç duyuyorsanız siz de bir freelancer olabilirsiniz. Bir işverenseniz ve tek seferlik grafik tasarımı, makale yazımı, SEO içerikli yazı gibi hizmetlere ihtiyaç duyuyorsanız kendinize bir freelancer bularak gerekli desteği alabilirsiniz. 

Freelance olarak yapılan işlerin başında web tasarımı gelmektedir. Artık hemen her işletmenin bir web sitesine ihtiyacı varken web tasarımı hizmetini almanın en kolay yolu online olarak bir freelancer ile anlaşmak. böylece her iki taraf da daha az zaman harcar ve daha uygun maliyetli bir noktada buluşur.

Freelance yapılan işler arasında makale yazarlığı oldukça popüler bir iş kolu. Hangi mecra için olursa olsun Google optimizasyonu yapılmış yazılara ihtiyacınız varsa online içerik üretimi hizmeti alarak taleplerinize uygun yazılara kavuşabilirsiniz.

Sosyal medyada içerik yönetimi, evden yapılan işler arasında tutulan işlerden biri. Her markanın bilinirlik kazanabilmesi için sosyal medyada var olması şart olmuşken sosyal medya hesaplarını bir profesyonelin yönetmesi markaya artı değer katacaktır. 

Freelance yapılabilecek diğer işleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Web yazılımı

Grafikerlik

Editörlük

Tercümanlık

Fotoğrafçılık